Brand Supply Giant
Material Polymer
Color Red
Item Dimensions LxWxH 32 x 32 x 12 inches
Item Weight 60 Pounds
  • Flexible - ability to bend pipe making it easy to work with the bend radius of 5 feet
  • PEX Type: PEX B / Color: 1 x Red / PEX Tubing Size: 1/2 Inch / Coiled: Yes / Total Length: 1 x 1000 Feet / Outside Diameter: 0.625 Inch / Inside Diameter: 0.475 Inch / Pressure Ratings: 80psi @ 200F, 100psi @ 180F, 160psi @ 73F